Rzeżączka Neisseria gonorrhoea

Rzeżączka spowodowana jest przez bakterię Neisseria gonorrhoeae. Wystepuje w cewce moczowej, szyjce macicy, odbycie, gardle lub oku, powodując wyciek ropny.

N. gonorrhoeae jest bakterią przenoszona wyłącznie w trakcie kontaktów seksualnych. Powoduje zakażenia cewki moczowej i szyjki macicy, ale takze zakażenia gardła i odbytnicy po kontaktach oralnych i analnych. Ryzyko zakażenia w trakcie stosunku wynosi około 20% dla mężczyzn, dla kobiet jest znaczie wyższe. W rzadkich przypadkach dochodzi do jednostronnego zapalenia najadrzy. U 15-25% mężczyzn i 35-50% kobiet występuje równoczesne zakażenie Chlamydia trachomatis.

U około 10 do 20% kobiet i nielicznych mężczyzn zakażenie przebiega bezobjawowo. Około 25% mężczyzn ma objawy o nieznacznym nasileniu.
Okres inkubacji u mężczyzn trwa 2-14dni. Objawy- początkowo uczucie pieczenie, następnie dolegliwości nasilają się,pojawia się ból przy oddawaniu moczu i ropny wyciek z cewki moczowej- żółto zielony wysięk. Może wystąpić także częstomocz i uczucie parcia. Dochodzi także do zapalenie najądrzy z jednostronnym bólem i obrzękiem moszny, może wystąpić także ropień około cewkowy, zakażenie gruczołu krokowego,gruczołów Coopera,
U kobiet inkubacja trwa do 10 dni powoduje zapalenie szyjki macicy, zapalenie cewki moczowej.

Zakażenie objawia się poprzez bolesne mikcje, częstomocz i upławy o zróżnicowanym nasileniu. Występuje śluzowo ropny wysiękiem. Wypływ ropy z cewki moczowej można uzyskać poprzez ucisk na spojenie łonowe, U około 10-20 % kobiet występuje zapalenie miednicy (pelvic inflammatory disease) gdzie dochodzi do zapalenia jajowodów, otrzewnej miednicy, ropni, Objawia się znaczną bolesnością podbrzusza, i dyspareunią bolesne stosunki.

W przypadku braku leczenie może wystąpić zapalenie wątrobowe- zespół Fitza-Hugh-Curtisa. ( podobne schorzenie może wystapić w przypadku zakażenie chlamydiami) Może wystapić ból brzucha, gorączką, nudności i wymioty. Zapalenie odbytnicy wystepujące po kontaktach analnych zazwyczaj jest bezobjawowe. Objawia się śluzowo-ropnym wysiękiem , bólem wokól odbytu, krwawieniem, a takze zaparciami. Zapalenie gardła bardzo rzadko objawowe- najcześciej wystepuje ból gardła.

Nieleczone zapalenie może spowodować rozsiane zakażenie rzeżączkowe. Objawia się gorączką, osłabieniem, wędrującym zapaleniem wielostawowym i zmianami skórnymi. Rzeżączkowe zapalenie stawów to postać rozsianego zakażenia rzeżączką, powoduje zapalenie stawów z wysiękiem. Najczęściej objete choroba są stawy kolanowe, skokowe, nadgarstki i łokcie. Wystepuje gorączką, silny ból oraz obrzęk z ograniczeną ruchomości stawu. Możliwy jest także proces bezobjawowy.

Wykonuje się posiew lub badania genetyczne(PCI lub LCR) szczególnie przydatne u chorych bezobjawowych Zakażenie rzeżączką należy obowiązkowo zgłosić do Sanepidu. Wskazane jest przeprowadzenie badań na nosicielstwo kiły (test serologiczny- VLDR) i chlamydiozy.

Leczenie zapalenia niepowikłanego- ceftriakson lub fluorochinolonu- ciprofloksacyny, ofloksacyny, lewofloksacyna
Przy zapaleniu stawów leczenie: ceftriakson ceftizoksym, cefotaksym, ciprofloksacyna, ofloksacyna
Jednoczasowo powinno być rozpoczęte leczenie chlamydiozy. U około 95% chorych leczonych z rzeżączkowym zapaleniem stawów zmiany się cofają.
Pacjenci z zakażeniem dwoinką rzeżączki powinni powstrzymać się od wszelkich kontaktów seksualnych do czasu wyleczenia.
Powinno zastosować się jednoczasowo leczenie partnerów seksulanych lub wykluczyć u nich zakażenie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *